چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۹

طراحی ، ساخت و بهره برداری از سیستم نوین تصفیه خانه شیرابه

طراحی ، ساخت و بهره برداری از سیستم نوین تصفیه خانه شیرابه

طراحی ، ساخت و بهره برداری از سیستم تصفیه شیرابه ها

با ظرفیت  15 هزار متر مکعب در روز

 

 

 

شیرابه مایع دارای پیچیدگی هایی شیمییای و حاصل از فساد زباله ها در مراکز دفن بود و .به طور معمول شیرابه حاوی مقادیر بالایی COD،BOD ، آمونیوم ، جامدات معلق ،کدورت رنگ و فلزات سنگین است به علاوه شيرابه به وسيله باكتريهاي مانند باكتريهاي هوازي باكتري هاي سايكروفيل و مزوفيل،كليفرم ها ،كليفرم هاي مدفوعي، اسپور باكتريها (كلستريوم پرفرژنيس) و قارچ های فيلامنتوس آلوده است.

 

۲۰۰نوع ترکیب آلی درشیرابه شناسایی شده اند که ۳۵ مورد از آنها پتانسیل آسیب رسانی به انسان ومحیط زیست را دارا هستند و به علت وجود مواد مختلف در زباله شیرابه دارای انواع آلودگی ها بوده و به نحوی که میزان آلودگی آن تا 40 برابر فاضلاب خانگی خواهد بود.

 

همین موضوع در کنار تغییر کیفیت شیرابه با گذشت زمان عمر محل دفن موجب شده است بسیاری از روش های تصفیه توانایی تصفیه شیرابه را نخواهند داشت.

 

شرکت فن آوران زیست کره برای نخستین با در کشور به کمک تکنولوژی: falling film evaporation یا جدا کننده های تبخیری تحت خلاء با هدف:حذف ۹۹٪آلودگی موجود در شیرابه و تبدیل آن به آب قابل استفاده در آبیاری بدون مصرف مواد شیمیایی در فرایند تصفیه اقدام به تصفیه شیرابه مجتمع پاکسار نموده است.

 

در این تکنولوژی روزانه 15 متر مکعب شیرابه تصفیه می گردد که قابلیت ارتقا نیز خواهد داشت جداسازی آلاینده ها در سیستم های خاص به صورت کیک لجن بوده و برگشت کیک به لندفیل جهت دفن بهداشتی انجام خواهد شد . مزیت :تبدیل تهدید شیرابه به فرصت و جلوگیری از آلودگی منابع آب زیر زمینی.

 

یکی از مهم ترین  مباحث مطروحه در خصوص این پروژه پایلوت بودن قزوین در زمینه احداث تصفیه خانه برای نخستین بار در کشور است .

 

ظرفیت این تصفیه خانه 15 هزار متر مکعب است که بخش قابل توجهی از شیرابه ها در آن تصفیه خواهد شد.

تصاویر مرتبط