سه‌شنبه ۱۳۹۲/۰۸/۲۱

ويژه برنامه‌هاي شهرداري قزوين به مناسبت دهه اول محرم تشريح شد

ويژه برنامه‌هاي متنوع مديريت شهري قزوين به مناسبت ايام سوگواري سالار شهيدان تشريح شد.

 

به گزارش اداره روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري قزوين؛ ويژه برنامه‌هاي متنوع مديريت شهري قزوين به مناسبت ايام سوگواري سالار شهيدان تشريح شد.
مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري قزوين خبرداد؛
رفت و روب ويژه مسيرهاي حركت هيات‌ها و دسته‌هاي عزاداري
 
مجتبي منتظري،مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري قزوين با تشريح برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در خصوص رفت و روب معابر و پاكسازي شهر در اين ايام گفت: جلسات هماهنگي ايستگاه‌هاي هفتگانه و ستادهاي سازمان در خصوص آمادگي كامل آنها صورت گرفته و با حداكثر ظرفيت و توان در حال آماده باش بوده تا امور مربوط به نظافت شهر به خصوص مسيرهاي حركت هيات‌ها و دسته‌هاي عزاداري به بهترين شكل ممكن صورت گيرد.
 وي افزود: اين مهم به‌ صورت كامل محقق نخواهد شد مگر با مشاركت تمام شهروندان،لذا از تمام شهروندان و مديران هيات‌هاي عزاداري امام حسين(ع) استدعا دارد سازمان مديريت پسماند شهرداري را از اين حيث ياري کند .
منتظري اضافه كرد: سازمان مديريت پسماند نيز برنامه‌هاي اطلاع رساني را با نصب بنر در قسمت هاي مختلف شهر و همچنين برگزاري جلسه هماهنگي با هيات‌هاي مذهبي انجام داده است.
اين مسوول با بيان اينكه بيشتر آلودگي‌ها مربوط به پراكندگي ظروف يكبار مصرف حاصل از برپايي ايستگاه هاي صلواتي و پخش نذورات است، گفت: از هيات‌هاي مذهبي كه اقدام به برپايي ايستگاه‌هاي صلواتي مي‌كنند درخواست شده تا نسبت به تحويل كيسه‌هاي زباله، مخازن و پايههاي سيار نگهدارنده كيسه‌هاي زباله كه از طريق ايستگاه هاي هفتگانه سازمان در محلات و مساجد توزيع مي گردد و يا با ارائه حواله‌هاي صادره (در جلسه همانگي هياتها و شهرداري) به واحد اجرايي سازمان تحويل داده خواهد شد اقدام كنند .
اين مسوول در ادامه خاطر نشان كرد: كيسه‌هاي زباله با ابعاد بزرگ و به ميزان كافي توسط اين سازمان تهيه گرديده و كمبودي از اين جهت وجود نخواهد داشت .
منتظري اظهار کرد: پاكبان و خودروهاي حمل زباله نيز در قسمت هاي مختلف شهر آماده‌اند تا نسبت به پاكسازي محوطه‌هاي آلوده و جمع‌آوري پسماندها اقدام کنند.
 مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري قزوين در آخر ضمن بيان اين نكته كه شهرخوب را شهروندخوب مي سازد، گفت: سامانه 137 و شماره تلفن‌هاي 3327565 و 3322201 آماده دريافت پيام‌ها و درخواست‌هاي شهروندان در خصوص مديريت پسماند است
.
شفيعي، مديرعامل سازمان آتش نشاني شهرداري قزوين خبر داد؛
استقرار خوردوهاي آتش نشاني شهرداري قزوين در مسير هيات‌هاي عزاداري
 
مديرعامل سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين گفت: براي خدمات دهي بهتر در مراسم عزاداري اباعبداله هر شب 10 خودروي آتش نشاني در اطراف مسير حركت دسته‌هاي عزاداري مستقر مي‌شوند.
 وي افزود: در راستاي خدمات بهتر به شهروندان و به خصوص عزاداران، اين سازمان اقدام به استقرار 10 خودروي آتش نشاني در اطراف مسير تردد عزاداران حسيني کرده است كه بيش از 30 آتش نشان به همراه خودروهاي سبك ، نيمه سنگين و موتور سيكلت كار خدمات رساني به شهروندان را انجام مي دهند.
سيد علي شفيعي در خصوص ديگر اقدامات اين سازمان در ماه محرم افزود: بازديد از تكايا ،‌حسينيه ها و مساجد ، شارژ رايگان كپسول‌هاي آتش نشاني و گشت زني اكيپ هاي آتش نشاني از تكايا و حسينيه‌ها از ديگر خدمات اين سازمان مي باشد.
 
ميزاني، مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قزوين:
خيابان‌هاي شهر قزوين سياهپوش شد
 
سعيد ميزاني، مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قزوين گفت: خيابان‌هاي قزوين به مناسبت شهادت سرور وسالار شهيدان وياران باوفايش سياهپوش شد.
مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قزوين افزود: خيابان‌هاي پرتردد شهر قزوين از جمله خيابان‌هاي امام خميني(ره)، خيام، خيابان شهرداري، سپه، فلسطين از چهارراه محمدرسول ا... تا چهارراه فلسطين و از چهارراه عمران تا چهار راه بنياد شهيد و مقابل استانداري- فرمانداري و سازمان آرامستان‌ها سياه‌پوش شد.
وي گفت: كليه پرچم‌هاي ميادين آزادي، مينودر، حمل ونقل، سرداران و تقاطع‌هاي مطهري، 7 دي و 9 دي و تقاطع راه آهن و پل ولايت با پرچم‌هاي سياه تعويض شد و نصب بيش از 350 عدد پرچم چوبدار در بلوار آيت ا... خامنه اي و خيابان سپه اقدام شد.
ميزاني بيان کرد: بيش از 850 متر بنر با ذكر احاديثي از حضرت اباعبدا... به مناسبت اين ايام چاپ شد و بر روي بيلبوردهاي ميدان نصر، چهارراه طالقاني، ابتداي ملاصدرا و ميدان حمل ونقل، تابلو پل‌هاي ترمينال، دوراهي همدان، هتل قدس(بلوار آيت ا... خامنه اي)، باغ نشاط(بلوار صنعت) و چهارراه وليعصر نصب شد و همچنين نصب بيش از 35 عدد فيكسچر و تابلوي تك پايه انجام شده است.
اين مسوول گفت: بيلبوردهاي سر كانال نوروزيان، بلوار بهشتي پارك سوار، بلوارر جمهوري، ميدان مير عماد مقابل شهرداري منطقه 2 و بيش از 15 مورد از تابلوي پل‌هاي عابر پياده و80  مورد از فيكسچر ها، 15 مورد تابلوي تك پايه و 20 مورد شيشه‌اي در اختيار هيئت‌هاي مذهبي از جمله شهداي گمنام، هيئت شهداء، امام زاده اسماعيل، خيمه العباس، جنت الحسن، هيئت قمر بني هاشم ، ره يافتگان هيئت رزمندگان شرق اسلام، هيئت مذهبي عاشوراعيان عشاق العباس، مهديون، مركز شهيد آويني، تعزيه خواني، كانون فرهنگي امام حسين(ع)،مسجد مولاورديخان، مسجد آمنه خاتون، هيئت يا زهرا، هيئت حضرت علي اصغر، اداره كل اوقاف و امورخيريه قرار داده شد.
وي گفت: به مناسبت اين ايام شهرداري ستاد تسهيلات محرم در سازمان فرهنگي و ورزشي جهت صدور مجوز و نصب داربست تكيه و ايستگاه هاي صلواتي تشکيل داد.
اين مسوول افزود: اين ستاد از سازمان‌هاي فرهنگي و ورزشي، زيباسازي، مديريت پسماند، آتش نشاني، تبليغات اسلامي، هيأت هاي مذهبي،نيروي انتظامي و راهنمايي و رانندگي تشكيل شده است كه در اين ستاد مجوز نصب بيش از 150 مورد تكايا، داربست، نذورات صادر گرديد كه هيأت هاي مذهبي تسهيلات خود را از اين ستاد دريافت کردند.
 
عرشيان، مديرعامل سازمان ترافيک شهرداري قزوين:
دسترسي خودروها از خيابان منتظري به سلامگاه مسدود مي‌شود
 
عرشيان، مديرعامل سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري قزوين گفت: با فرا رسيدن ماه محرم دسترسي خودروها از خيابان منتظري به سلامگاه و بالعکس به منظور مديريت ترافيک و ايجاد تسهيلات خاص به هيات‌هاي عزاداري از 16 آبان 92 مسدود مي‌شود.
وي بيان کرد: با فرا رسيدن ماه محرم دسترسي خودروها از خيابان منتظري به سلامگاه و بالعکس به منظور مديريت ترافيک و ايجاد تسهيلات خاص به هيات‌هاي عزاداري از 16 آبان 92 مسدود مي‌شود.
عرشيان افزود: با فرا رسيدن ماه محرم ورودي و خروجي خودروها از خيابان منتظري به سلامگاه و بالعکس به منظور مديريت ترافيک و ايجاد تسهيلات خاص به هيات‌هاي عزاداري از 16 آبان 92 مسدود مي‌شود و فقط در روزهاي خاص به منظور دسترسي هيات‌هاي عزاداري به مکان مقدس امامزاده حسين(ع) باز خواهد شد.
وي بيان کرد: به مناسبت تاسوعا و عاشوراي حسيني محدوديت‌هاي ترافيكي به منظور ايجاد تسهيلات لازم در زمينه عزاداري مناسب در محدوده‌هاي خيابان‌هاي ميدان آزادي، شهدا، منتظري و محدوده امامزاده حسين از امروز بعدازظهر با همكاري پليس محترم راهور شهرستان قزوين با تاكيد بر محدوديت دسترسي به خودروها اعمال خواهد شد.
اين مسوول افزود: اين سازمان با آماده‌باش اكيپ‌هاي تعمير و نگهداري تابلوها و چراغ هاي راهنمايي آمادگي خود را جهت ارائه خدمات به عزارداران حسيني فراهم ساخته است.
وي بيان کرد: پليس راهور متناسب با شرايط ترافيكي و حسب تشخيص خود محدوديت هاي مقطعي در بعضي از شبكه معابر جهت مشتاقان حسيني فراهم ساخته است.
وي گفت: در همين راستا حسب تصويب شوراي ترافيك شهرستان قزوين و پيشنهاد پليس محترم راهور محدوديت دسترسي براي وسايل نقليه از خيابان منتظري به سلامگاه و بالعكس از تاريخ سوم محرم به اجرا درآمده كه اين طرح با تهيه و نصب موانع U شكل متحرك با هماهنگي پليس محترم راهور به اجرا درآمده است.
 
وزيري‌نژاد، مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهردار قزوين تشريح کرد:
برنامه‌هاي فرهنگي شهر در ماه محرم
 
مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين برنامه‌هاي نهاد متبوع خود در ماه محرم را تشريح کرد و در اين رابطه گفت: اقدامات و برنامه هاي متنوع فرهنگي، حال و هواي شهر را عاشورايي کرده است.
سعيد وزيري‌نژاد با اعلام خبر فوق، زمان نقش آفريني نهاد متبوع خود به مناسبت ماه محرم را قبل از آغاز اين ماه دانست و گفت: فضاسازي شهري و آغاز به کار ستاد تسهيلات محرم، از جمله اقداماتي است که قبل از آغاز اولين ماه قمري صورت گرفته است.
وزيري نژاد با بيان اينکه ستاد تسهيلات محرم از 30 مهر ماه در سازمان فرهنگي به رسم سالهاي قبل، تشکيل شد، ادامه داد: بيش از 100 هيأت مذهبي به اين ستاد مراجعه کردند که از 83 هيأت حمايت و به آنها مجوز براي نصب داربست اهداء شد.
وي از عضويت سازمانهاي فرهنگي ورزشي، زيباسازي، مديريت پسماند، آتش نشاني،تبليغات اسلامي، نيروي انتظامي و شوراي هيأتهاي مذهبي در اين ستاد خبرداد. 
وزيري نژاد در رابطه با فضاسازي شهري گفت: نصب 400 تيربرد، 6 پل عابر پياده و بيلبرد و نيز نصب 100فيکسچر در سطح شهر از جمله اين اقدامات بوده و هماهنگي براي صدور مجوز ايستگاهها و تکيه هاي عزاداري در شهر و در اختيار قرار دادن 100 فيکسچر رايگان به هيأتهاي مذهبي نيز در اين بخش صورت گرفته است.
اين مسوول يادآورشد: کميته فرهنگ شهروندي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري به مناسبت ايام سوگواري سرور و سالار شهيدان، تبليغات محيطي با تمرکز بر رعايت فرهنگ شهروندي و نظافت شهري را از پنجمين روز ماه محرم  آغاز کرد، در اين تبليغات با استفاده از طرح هايي زيبا و اثر گذار، نکاتي درباره ي پاکيزه نگاه داشتن شهرمان در ايام عزاداري در قالب هاي بيلبرد، پل هوايي، فيکسچر و تير برد جمعا به متراژ 400 متر مربع در فضاهاي تبليغاتي مختلف شهر نصب شد.
وي يادآورشد: شعار امسال کميته فرهنگ شهروندي تحت عنوان "شهروند گرامي، با پاکيزه نگه داشتن شهرمان در ثواب نذرهاي عاشورايي شريک باشيم" در تبليغات شهري مورد تاکيد قرار گرفت.
وزيري نژاد از برگزاري پنجمين همايش همياران محرم با مشارکت دستگاههاي متولي خبرداد و گفت: در اين برنامه وظايف همياران محرم به عنوان بازوان اجرايي شهرداري، نيروي انتظامي، سازمان تبليغات و شوراي هيأتهاي مذهبي در ساماندهي دسته هاي عزاداري در دهه اول تشريح شد.
اين مسوول از ساخت سرود "گلهاي پرپر" از کارهاي مرکز موسيقي ، سرود و آهنگهاي انقلابي سازمان فرهنگي ورزشي خبر داد که به مناسبت اين ايام و واقعه عظيم عاشورا ساخته شده است.
مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي گفت: "منشور شهروندي عاشورا" تهيه شد و در 20 نقطه مسير عزاداري دسته هاي سينه زني و زنجير زني در دهه اول ماه محرم (شبهاي هشتم، نهم و دهم اين ماه) نصب شد.
وي يادآور شد: پيش از آغاز عزاداري ها از مسيرهاي منتهي به امامزاده حسين(ع)، آمنه خاتون(س)، امامزاده علي(ع) و امامزاده محمد(ع) که مقصد دسته هاي عزاداري دهه اول محرم است، بازديد شد و توصيه هاي لازم به مناطق نواحي، سازمان مديريت پسماند و واحد اجرائيات شهرداري قزوين براي رفع فرورفتگي هاي سطحي آسفالت معابر و روان سازي تردد عزاداران داده شد.
وزيري نژاد همچنين از ساخت فيلم 30 دقيقه اي "در کوچه هاي محرم" با موضوع آسيبهاي عزاداري و پخش آن در صدا و سيماي مرکز قزوين صحبت کرد و در ادامه گفت: اختصاص روزانه 10 دقيقه از برنامه هاي راديو شهر به انعکاس آموزشهاي شهروندي با محوريت محرم در دستور کار قرار گرفت.
وي در ادامه از برگزاري برنامه هايي به مناسبت اين ماه در مراکز آموزشي، خانه هاي فرهنگ و کتابخانه هاي سازمان خبر داد و گفت: قرائت زيارت عاشورا در دهه اول با حضور کودکان و نوجوانان با عنوان"بر بال ملائک" و مسابقات و همايشهاي مختلف، از جمله اقدامات اين مراکز بوده است.
وي در ادامه به برنامه هاي حوزه کودک و نوجوان سازمان اشاره کرد و گفت: دومين مسابقه قصه نويسي، قطعه ادبي و شعر با موضوع تاسوعا و عاشوراي حسيني با عنوان "شاپرکها در غم بهار"و مسابقه نقاشي با موضوع عاشورا و امام حسين(ع) براي کودکان و نوجوانان از جمله اين برنامه ها بوده است.
 پايان پيام
  

 

 

تصاویر مرتبط